برگزاری سومین نمایشگاه صنایع دستی بانوان کاشان

برگزاری سومین نمایشگاه صنایع دستی بانوان کار افرین کاشان  در مرکز فرهنگسرای فیض با شرکت 22هنرمند کاشانی برگزار گردید. خبرنگار ما در بازدید از این نمایشگاه  گفتگوی کوتاهی با دکتر نرگس رحیم زاده مدیر برگزاری این نمایشگاه انجام داده است که ذیلا از نظر خوانندگان گرامی میگذرد. لطف کنید کمی در مورد سومین نمایشگاه صنایع دستی بانوان توضیح دهید؟ این نمایشگاه  در فرهنگ سرای فیض توسط کانون زنان وابسته به اتاق بازرگانی برگزار شده است  و به مدت یک هفته ادامه دارد این کانون از سال 1391 فعالیت خود را شروع نموده است و هدف ان توانمند سازی  و اشتغال بانوان کاشانی است  هم اکنون 22غرفه  در زمینه های هنرهای دستی، مد و لباس، خاتم کاری، مینا کاری، ویترای، نقاشی روی شیشه و پارچه، قلم زنی روی مس و زیور الات را داریم  که همه با سرمایه خودشان  و هنر خودشان مشغول, به کار شده اند. در مورد دستاوردهای نمایشگاه توضیح دهید؟  یکی از عوامل موثر ارتباط با ادمهای مرتبط مختلف  و در جریان بودن است اشنایی خانم ها با کارها و هنرهای هم دیگر، تعامل و ارتباط برقرارکردن  به منظور فروش و هم چنین شناخته, شدن مهم ترین دستاورد ها هستند.

 

شما در هنگام برگزاری نمایشگاه با چه مشکل ها و موانع هایی مواجه بوده اید؟  نبود مکان مناسب برای برگزاری نمایشگاه تاکنون یکی از مهم ترین دغدغه های ما بوده است  که اکنون با بی توجهی مسئولان شهری مواجه شده ایم. در این راستا انتظار شما از مسئولان شهر چیست؟  اختصاص یک نمایشگاه دائمی یا فصلی به بانوان در طول سال است. نسبت, به دو دوره ی گذشته استقبال غرفه داران چگونه بوده است؟  در دوره ی قبل که در ورزشگاه تختی برگزار گردید به دلیل مرکزیت ان بازدید خیلی زیادی صورت گرفت که در این زمان کم تر شده است. ولی اکنون هم به دلیل محبط و فضای دانشگاه بانوان راضی هستند در نمایشگاه تختی 70غرفه داشتیم ولی اکنون به22غرفه رسیده است. به نظر شما چه عاملی سبب کاهش غرفه ها گردیده است؟  به دلیل کاهش خرید مردم و نبود حمایت خیلی از, بانوان دلسرد شده اند.

هم چنین در پایان این, بازدید مهندس رمضانی  رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی  ضمن بازدید از غرفه های  در خصوص این نوع نمایشگاه ها به خبر نگار ما گفت:انچه که مشهود است  فقدان یک نمایشگاه مناسب و کامل در شهرستان کاشان است  مسئولین در سطوح مختلف باید همکاری کنند  که یک نمایشگاه مناسب این شهرستان , فراهم کنند  در خصوص این نمایشگاه  ضمن تشکر  از بانوان و ستایش توانمندی های انها  اداره ی تعاون ،کار، و رفاه اجتماعی  به مناسبت چهلمین سال  پیروزی, شکوهمند انقلاب اسلامی  درصدد است ه نمایشگا ه  مناسبی در خصوص  مشاغل خانگی  با رویکرد  بر توانمندی  بانوان تا قبل از  ایام الله دهه فجر  در سطح, شهرستان, برگزار کند  و در شرایط فعلی هر کدام  از فعالین اقتصادی  که در خصوص  مشاغل خانگی فعال هستند  و مجوز فعالیت  از میرات  ,صنعت ومعدن و تجارت  ارشاد و سایر نهادها وا دارا هستند  امکان دریافت تسهیلات  مشاغل خانگی با نرخ  چهار درصد برای انها فراهم است

 

 

پیشکسوتان تئاتر ایران در خانه تئاتر کاشان

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر کاشان، پیشکسوتان تئاتر ایران از خانه تئاتر کاشان بازدید کردند.دکتر #صدرالدین_زاهد دانش آموخته تئاتر از دانشگاه سوربن فرانسه و استاد اسماعیل_پوررضا از پیشکسوتان تئاتر و تلویزیون ایران از خانه تئاتر کاشان بازدید کردند.در این بازدید ۵ ساعته، به صورت جداگانه از تمرینات گروه های نمایشی خانه تئاتر بازدید و در گپ و گفتی دوستانه با کارگردان و بازیگران به تبادل نظر پرداختند.پس از آن و در نشستی مشترک، مدیر عامل خانه تئاتر کاشان ضمن اشاره ای کوتاه به تاریخچه تئاتر کاشان، گزارشی از وضعیت فعلی هنرمندان تئاتر و گروه های نمایشی کاشان  ارائه کردند.محمد نظافتی در ادامه از بررسی راه های همکاری و تبادل تجربیات دکتر صدرالدین زاهد و اجرای یکی از کارهای ایشان در خانه تئاتر کاشان در آینده ای نزدیک خبر داد.

"درختان سهراب" در ورودی کاشان


اثر "درختان سهراب سپهری" نقاش فقید کاشانی به عنوان یکی از گرانبهاترین نقاشی های ایران بر دیواری در بلوار امام رضا(ع) نقاشی شد.

محمدعلی پیراسته در این رابطه گفت: سهراب سپهری از نقاشان بزرگ ایران و به عنوان یکی از مفاخر کاشان معاصر محسوب می شود.

 وی افزود: نقاشی های سهراب نجابت و طراوتی برگرفته از بوم و خاک خطه کاشان دارد و در هر نمایشگاه و حراجی جزو آثار برتر و متمایز می باشد. 

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری کاشان بیان کرد: سابقه هنرمندان کاشان به تاریخ هنری سیلک برمی گردد از این رو سازمان زیباسازی رویکردی جدید را در نقاشی دیواره های بزرگ شهری با هدف نمایش آثار هنرمندان به نام کاشانی در پیش گرفته است.

وی گفت: نقاشی درختان سهراب سپهری به مساحت 368 متر و توسط آقای شعیبی اجرا شده است.

 

کانونهای مساجد ، نماد فعالیتهای موفق جمعی است .

آئین اختتامیه طرح تابستانی اوقات فراغت  " طرح آسمانیها 1397"  مسجد خاتم الانبیاء محله کوی بهار آران و بیدگل .به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میثم نمکی در آئین اختتامیه طرح تابستانی اوقات فراغت " طرح آسمانیهای 1397" مسجد خاتم الانبیاء محله کوی بهار آران و بیدگل گفت: همچنان مساجد شایسته ترین مکان برای تربیت نسل جوان و رشد فضایل اخلاقی و آموزشهای مهارتی و علمی و فرهنگی است .نمکی افزود :این مراسم که به همت کانون شهید بهشتی و پایگاه بسیج امام خمینی برگزارشد بر تداوم نقش مؤثر مشارکت هیأت امنای مسجد، امام جماعت ، پایگاه بسیج مسجد و اعضای کانون تأکید کرد و تنوع بخشی در برنامه ها و توجه به ذائقه جوانان را خواستار شد.معاونت فرماندار آران و بیدگل هم که در این مراسم شرکت داشتند طی سخنانی به موضوع آسیبهای اجتماعی و نقش پررنگ اوقات فراغت فرهنگی ، قرآنی نوجوانان در کاهش این آسیبها پرداختند.در این مراسم که با نمایش کلیپی از فعالیتهای تابستانه کانون همراه بود از مربیان و برگزیدگان طرح تابستانی اوقات فراغت با هدایایی تقدیر بعمل آمد و از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یکصدجلد کتاب جهت تقویت کتابخانه کانون به این مرکز اختصاص یافت .

 

یادداشتی به بهانه سالروز درگذشت استاد محمد عظیمی بیدگلی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آران و بیدگل گفت : بیستم تیرماه ٩٢ ، یادآور حادثه ای تلخ برای جامعه ادبی آران و بیدگل است .

 

                                             بنام دوست / خاطرات/ یادها و یاداشتها                           میثم نمکی

 

 بیستم تیرماه ٩٢ ، یادآور حادثه ای تلخ برای جامعه ادبی آران و بیدگل است .

 

 

در این روز ، استاد محمد عظیم زاده بیدگلی متخلص به عظیمی پس از یک دوره بیماری آخرین غزل زندگی اش را سرود و به سرای ابدیت کوچید .

 

بی تردید مرگ او برای اهالی شعر و ادب تلخ و ضایعه ای دردناک بود . دو خصیصه در شخصیت استاد عظیمی بیشتر نمود داشت ؛ ادب و فروتنی ، اخلاص و جوانمردی

 

نبوغ شعراش همواره برای اهل فن همراه با تحسین بود . از سویی اشراف او بر علم عروض دستمایه ای مهم برای استواری فنی آثارش به شمار می رفت .

 

استاد همیشه از شهرت گریزان بود و ساده زیستی و بی تکلف بودن از ویژگی های دائمی اش .

 

قصیده های سرشار از تازگی و طراوت استاد عظیمی را نباید نادیده انگاشت . او در اوج بیماری و به رغم سن بالا ، روحیه ای جوان و پر جنب و جوش داشت .

 

شاید بیشترین سهم اشعار او بهاریه ها و تشبیب و تغزلهایی است که در کمال پختگی  و استادانه سروده و مشحون از آرایه های گوناگون ادبی است .

افتخار مصاحبت و مجالست با این پیر فرزانه میدان فصاحت و بلاغت به دو دهه گذشته بر می گردد .  در نشستهای خصوصی هیچگاه از او سخنی سخیف توأم با شکوه و گلایه ندیدم . استغنای روحی او بی نظیر بود . به یاد دارم که اصرار ما برای انتشار دیوانش در دوره حیایتش نتیجه ای نداد و آنگاه به این مهم رضایت داد که دیگر با بیماری مهلکی دست و پنچه نرم می کرد .

 

آخرین بار صدایش را پشت تلفن شنیدم . با فروتنی تمام ـ این بار ـ استاد تماس گرفته بود . صدایش لرزان بود اما نمی خواست یأس و ناامیدی در او رخنه کند . بر خلاف معمول گفت می خواهم شعری بخوانم و من آنرا یادداشت کردم . شعری نیز که بیشتر برایش خوانده بودم با دقت و ظرافت نقد و اصلاح کرد .

 

افسوس که پس از آن شب پر خاطره ، دیگر صدایی از گلویش بر نیامد و تا زمان مرگ تنها از چشمان اشکبار و حسرت بارش ، کلماتی می تراوید که دانای راز می طلبید .

 

او از مرگ نمی هراسید و به تعبیری به چشم انتظاری آن نشسته بود . تفسیر نگاههای عمیق و پر جاذبه اش در آن روزهای آخر عمر سخت و ناممکن بود .

 

بی شک او دنیای جدید را به چشم می دید اما قادر به توصیف و بیان آن نبود .

 

جسم تنومندی که سالها در وسط گود زورخانه های کاشان و آران و بیدگل هنرنمایی کرده بود و صاحب زنگ شده بود به پیکری نحیف  و تکیده و بی رمق تبدیل شده بود . در سوگش شاعران و یاران بر قلم اشک و آه راندند.

 

یادداشتها و سروده هایی که انشاء اله در کتابچه ای منتشر خواهد شد اما در این مجال بی مناسبت نمی بینم شعری را به خوانندگان عزیز تقدیم کنم که بنا به درخواست اینجانب و با اجابت کریمانه و بزرگوارانه شاعر بی بدیل غزل معاصر استاد مشفق کاشانی همراه بود .

 

وقتی از استاد مشفق شعر و خاطره ای درخواست کردم گفت : " استاد عظیمی شاعر بزرگ و مرد شریفی بود  . در علم عروض نیز استاد بود " . و اینک بمناسبت ششمین سالگرد سخن سرای پهلوان خطه کویر استاد محمد عظیمی غزل استاد مشفق کاشانی در رثای او را پیشکش می کنم :

 

 دریغا دریغا که تیغ اجل/ دگرباره  گل چیدن آغاز کرد

 گلی از گلستان علم و ادب / جهانسوز داس ستم ساز کرد

از این خاکدان تا عظیمی گذشت  /  به جنت دری بهر خود بـاز کرد

محمد علی را به عمری ستود / خدا را ستایش به اعجاز کرد

از این دیر دیرین   به عرش برین  /  چو مرغی سبکبال پرواز کرد

تن خسته را در قفس وانهاد /سفر تا جنانهمچو شهباز کرد

سخن گستری کز بلندای طبع / حریم هـنر را پرآواز کرد

گهرآفرینی که در بحر عشق /صدف ، روشن از در ممتاز کرد

به محفل زنو داد شوری به شعر / در آنجا که ساز سخن ساز کرد

 

حضور پررنگ زادگاه مخمل و زری در سی‌امین نمایشگاه ملی صنایع دستیشهردار کاشان با اشاره به آغاز به کار رسمی سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران گفت: کاشان به عنوان شهر ملی نساجی کنار دیگر شهرهای شاخص ایران در این بخش، به صورت ویژه در سی‌امین نمایشگاه ملی صنایع دستی شرکت کرده است. 

سعید ابریشمی راد اظهار داشت: غرفه کاشان این نمایشگاه که با همت شهرداری و اداره میراث فرهنگی برپا شده شامل نمایش دستگاه مخمل بافی، نمونه های قاب شده ای از پارچه های زری بافی و ارائه دیگر تولیدات دستی و بسته های فرهنگی با نشان شهر ملی نساجی می شود.  

وی با بیان اینکه امسال کاشان در بخش صنایع دستی کنار ۱0 شهر و روستای کشور ثبت ملی شده، ادامه داد : شهر ملی نساجی کاشان، کنار دیگر شهرهای ملی استان اصفهان مثل شهر ملی سفال شهرضا به صورت ویژه در سی‌امین نمایشگاه ملی صنایع دستی شرکت کرده است. 


کلیددار شهر با اشاره به آیین افتتاح این نمایشگاه خاطرنشان کرد: این نمایشگاه با حضور «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی، «معصومه ابتکار» معاون امور زنان ریاست جمهوری و «علی اصغر مونسان» رییس سازمان میراث فرهنگی افتتاح شد. 

گفتنی است سی‌امین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی ایران با بیش از 500 غرفه در فضایی به مساحت 8 هزار متر مربع، به عنوان یکی از بزرگ ترین رویدادهای فرهنگی اقتصادی کشور به مدت یک هفته از سوم تا نهم شهریورماه ساعت ۱۰ تا ۱۸ در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آماده بازدید علاقه مندان

48 امین شماره دوماهنامه "کارگزار روابط عمومی"منتشر شد

 48 امین شماره دوماهنامه "کارگزار روابط عمومی" زیر نظر موسسه کارگزار روابط عمومی ویژه فروردین و اردیبهشت ماه ۹۷ منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کارگزار روابط عمومی، شماره 48 دوماهنامه "کارگزار روابط عمومی" به سردبیری مهدی باقریان با عکس روی جلد پوستر دومین رخداد ملی بررسی مسایل و چالش های روابط عمومی ایران به چاپ رسیده است.

در این شماره علاوه بر انتشار گزارش دومین رخداد ملی بررسی مسایل و چالش های روابط عمومی ایران به موضوعاتی چون: علم اخلاق، فلسفه اخلاقی، وجدان اخلاقی سازمان، اصول اخلاقی روابط عمومی، روشنفکری و تجدد، افترا (تهمت و توهین)، اخلاق در صنعت روابط عمومی، اصول اخلاقی و حرفه‌ای گرایی در روابط عمومی، بایسته های اخلاقی در روابط عمومی، جایگاه اخلاق در روابط عمومی، سودمندگرایی، پای لنگ اخلاق و اعتماد و صداقت در روابط عمومی و … پرداخته شده است.

منشور اخلاقی آتن، آیین نامه اصول اخلاقی انجمن روابط عمومی آمریکا و منشور اخلاقی انجمن متخصصان روابط عمومی ایران از جمله مطالب این نشریه می باشد.

شانون ای. باون، براد ال. راولاینز، روی وی. لیپر، بتک وَن رولر، چارلی لیدلاو، لاریسا گرونیگ، کوین استوکر،داوود طالبی، حمیدرضا عظیمی، محمد ناظمی هرندی، نادعلی اسماعیلی، محمدرضا فرهادی نیا، فاطمه شالچیان و سودابه نبئی در انتشار این ماهنامه همکاری داشتند.

48امین شماره دوماهنامه "کارگزار روابط عمومی" ویژه اردیبهشت در 72 صفحه با موضوع "اخلاق در روابط عمومی" به چاپ رسیده است.

علاقمندان برای تهیه این نشریه می توانند با شماره های 88617576 و 88617577 تماس بگیرند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی: عنوان شهر ملی نساجی زمینه ساز اتفاقات درخشانی برای کاشان می شود.


پویا محمودیان در نشست هم اندیشی نقش نشان ملی در توسعه گردشگری منطقه فرهنگی کاشان با تبریک عنوان شهر ملی #نساجی برای کاشان اظهار کرد: این عنوان می تواند اتفاقات جدیدی را برای این منطقه رقم زند به شرطی که عزم عمومی در این شهر برای استفاده از این موقعیت وجود داشته باشد.
وی با یادآوری پیشرفت شهرهای حائز عناوین ملی و جهانی در حوزه صنایع دستی گفت: این عناوین تنها یک لقب نیست بلکه موجب می شود نگاه های اثرگذار در کشور به سوی این شهرها جلب شود.
معاون صنایع دستی و هنرهای دستی سازمان میراث فرهنگی، ارتقای جایگاه صنایع دستی را مایه آبروی نظام جمهوری اسلامی و هنرمندان سخت کوش این حوزه قلمداد کرد. 
محمودیان در پایان ابراز امیدواری کرد جهانی شدن کاشان در صنعت #نساجی در آینده نزدیک جشن گرفته شود.

دیدار اصحاب رسانه با سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

دیدار سرپرستان و نمایندگی روزنامه های اطلاعات ، کار و کارگر ، نسل فردا ، کیمیای وطن و اصفهان امروز در شهرستان کاشان با حسین معافی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به روایت تصویر :

در این دیدار دوستانه سرپرستان و نمایندگی های حاضر در جلسه مشکلات دفاتر خود را با سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد در میان گذاشته و درخواست کمک و راهنمایی نمودند.

عمر نساجی کاشان ۶ هزار ساله است
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان از یافتن سندی مبنی بر پیشینه حداقل شش هزار ساله نساجی سنتی در این منطقه خبر داد.
محسن جاوری در نشست هم اندیشی نقش نشان های ملی در روند توسعه #گردشگری منطقه فرهنگی کاشان با اشاره به پیدا شدن قطعه سفالی در کاوش های اخیر سیلک اظهار کرد:نقش پارچه بر این قطعه سفال دلالت بر این واقعیت می کند که قدمت نساجی سنتی #کاشان حداقل به شش هزاره پیش باز می گردد. 
وی در ادامه بااشاره به موقعیت ممتاز کاشان در حوزه فرهنگی و تمدنی عنوان کرد قرارگیری بر مسیر شاه راه تجاری ایران که تا قرن پیش تنها مسیر ارتباطی در این حوزه به شمار میرفته جایگاه خطه کاشان را در عرصه تجارت و تولید خاص و ممتاز کرده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان با یاد آوری شرایط ویژه این منطقه در بخش صنعت و تولید خود کفایی کاشانی هارا در این حوزه متذکر شد و افزود:بر همین مبنا کاشان علاوه بر تولید ابریشم، تولیدکننده مواد اولیه و کرم ابریشم نیز بوده است.
جاوری در بخش دیگری از سخنانش به آمار کمی صنعت نساجی کاشان نیز اشاره و عنوان کرد: هنرمندان کاشانی در این بخش تا کنون موفق به کسب ۳۳ نشان ملی و ۱۲ نشان اصالت یونسکو شده اند.
 وی با بیان هنرمندان کاشانی دارای ۱۴ نشان درجه یک، دو و سه هستند گفت: بر این اساس چهار هنرمند دارای نشان درجه یک،شش هنرمند دارای نشان درجه دو و چهار صاحب ذوق و هنر کاشانی نیز نایل به نشان درجه سه شده اند.
این مسئول تعداد هنرمندان فعال در نساجی سنتی را ۲۰۰ مورد ذکر و بیان کرد: این هنرمندان با ۱۰۵دستگاه شامل ۹۱ دستگاه شعربافی،هشت دستگاه زری بافی،پنج دستگاه مخمل بافی و یک چادر شب به زنده ماندن هنر اصیل نساجی کمک می کنند.
کاشان به عنوان #شهر_ملی_ نساجی سنتی معرفی شده است و در سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی دارای غرفه ویژه است.

مدال طلای جشنواره بین المللی عکس قرقیزستان به کاشان رسید


 
مدال طلای جشنواره بین‌المللی عکس «ویکتور پولینسکی» قرقیزستان در بخش طبیعت به علیرضا شاه حمزه ، عکاس کاشانی رسید.به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان :  دومین جشنواره بین المللی عکس «ویکتور پولینسکی»   2017(polynsky award) قرقیزستان زیر نظر فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) با حضور هنرمندانی از کشورهای مختلف برگزار شد.حدود  80000  قطعه عکس در شش بخش مختلف از سراسر جهان به این جشنواره ارسال شد که در بخش طبیعت علیرضا شاه حمزه هنرمند جوان عکاس کاشانی موفق به اخذ مدال طلای این رویداد هنری شد همچنین این هنرمند کاشانی توانست در بخش مردم این جشنواره ربان افتخار این بخش را از نیز آن خود کند . علیرضا شاه حمزه ، متولد 1369 در کاشان است که آثار او در بیش از 20 نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل و خارج از کشور به نمایش در‌آمده‌ است. پیش از این او موفق به اخذ مدال نقره در جشنواره رومانی و دریافت ربان افتخار در جشنواره عکس صربستان و لوح تقدیر در جشنواره عکس فرانسه و همچنین در جشنواره نوروز امسال در کشور تاجیکستان موفق به اخذ ربان افتخار شده است

تار و پود نساجی کاشان بر پیکر نمایشگاه صنایع دستی نقش بست


سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی میزبان نشست هم اندیشی در نشست هم اندیشی نقش نشان‌های ملی در روند توسعه گردشگری منطقه فرهنگی کاشان شد.


در این نشست که با حضور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، شهردار کاشان ، فعالان اقتصادی و گردشگری و جمعی از تلاشگران و هنرمندان صنایع دستی در سالن همایش های نمایشگاه ملی صنایع دستی برگزار گردید از لوح معرفی کاشان به عنوان شهر ملی نساجی رونمایی شد.
همچنین در این آئین از تلاش های هنرمندان حوزه #صنایع نساجی سنتی کاشان نظیر محمدحسین دهقانی، محمد بینوا، ریحانه تقوی، محمود تمتاجی و جمشید خداداد با اهدای نماد شعربافی اصیل این دیار تقدیر شد.
مستند تحسین برانگیز «دست، پا، بافته» اثر بهروز غریب پور که به گذشته درخشان هنر #نساجی سنتی در کاشان و مشکلات امروز این حرفه پرداخته، به نمایش درآمد.
بازنمایی کتاب «زندگی نامه حسن تفضلی پدر نساجی ایران» اثر فریدون شیرین کام برنامه دیگری از این آئین فرهنگی به شمار می رفت؛ نویسنده این کتاب با اشاره به نقش بی بدیل مرحوم تفضلی در احیا هنر نساجی مهجور ماندن این شخصیت تاثیر گذار اقتصادی را در مناسبات امروز فرهنگی تاسف آور خواند.
 #شهردار، نماینده کاشان و آران وبیدگل، رئیس اداره میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی از جمله سخنرانان این نشست بودند که هر یک ضمن اشاره به توانمندی ها و ظرفیت های تمدنی و #فرهنگی اقلیم کاشان بر لزوم تقویت این بنیان ها تاکید کردند و کسب عنوان شهر ملی نساجی را حرکتی سازنده در این مسیر دانستند.
شایان ذکر است این نشست به همت حوزه #گردشگری شهرداری کاشان به عنوان یکی از برنامه های غرفه کاشان شهر ملی #نساجی سی امین نمایشگاه ملی این صنعت در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.

آئین پایتختی کتاب ایران در باغ فین


شهردار کاشان در آیین پایتختی کتاب ایران:

کتابخانه چندهزارساله سیلک متعلق به تمام ایرانیان است

سعید ابریشمی راد در آیین پایتختی کتاب ایران در باغ فین با تبریک روز جهانی کتاب اظهار کرد: آن موقع كه رسالت پیامبر اکرم(ص) با کتاب آغاز شد خداوند در حقیقت این امر را بر همگان در طول تاریخ روشن کرد که تنها راه سعادت و تکامل بشر عبور از مسیر علم و دانش است .

وی تصریح کرد: جوامع و ملت ها اگر بخواهند ماندگار باشند باید خود را مجهز به ابزاری کنند که تمام تمدن ها به داشتنش افتخار می‌کنند و آن داشتن يك فرهنگ غني همراه با دانش است.

شهردار کاشان، در ادامه به ظرفیت های فرهنگی کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال جاری نیز اشاره کرد و افزود: كاشان کتابی است که هر برگش به تصویر اندیشمندان فقها،عالمان،هنرمندان، دانشمندان و آفرینندگان نقش علم و ادب مزین است.

ابریشمی راد تأکید کرد: و چه فرصت نیکویی كه کتابخانه چند هزار ساله سیلك به عنوان  پایتخت کتاب ایران متعلق به همه ايرانيان باشد.

وی با بیان اینکه اگر به دنبال توسعه پایدارهستیم باید فرهنگ جامعه را ارتقا بدهیم گفت: اهتمام به موضوع ترویج کتاب در مدیریت شهری کاشان فرمایشی نیست.

ابریشمی راد با اشاره به اینکه حمایت از کتاب و کتابخوانی به عنوان يك ميراث معنوي ماندگار در بستر فرهنگی جامعه کاشان مطرح است بیان کرد: رویکرد مهم در این دوره مدیریت شهری، ارتقای فرهنگ عمومی جامعه و توسعه شهر بر مبناي ظرفیت‌های اجتماعی است.

 

برگزاری آزمون انجمن خوشنویسان در شعبه آران و بیدگل

آزمون انجمن خوشنویسان در دوره های مقدماتی، متوسط، خوش، عالی و ممتاز از هنرجویان این انجمن در شعبه آران و بیدگل برگزار شد.به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد آران و بیدگل ، میثم نمکی در حاشیه برگزاری این آزمون، با اشاره به تاسیس انجمن خوشنویسان آران و بیدگل و فعالیت آموزشی مستمر، اظهار داشت: این آزمون به عنوان آزمون پایان دوره تابستانی 25 و26 مردادماه در دوره‌های مقدماتی، متوسط، خوش، عالی و ممتاز، همزمان با سراسر کشور در محل کانون سردار شهید بنی طبا برگزار شد. گفتنی‌ست، انجمن خوشنویسان آران و بیدگل از سال 1380 به صورت رسمی و زیر نظر انجمن خوشنویسان ایران کار آموزشی خود را آغاز  و تا کنون بیش از 100 نفر موفق شدند در دوره‌های مختلف گواهی قبولی از انجمن دریافت نمایند که از این تعداد حدود 50 نفر فارغ التحصیل انجمن خوشنویسان ایران شدند.

 

چه فیلم های کمتر ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رفت

این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد. این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد.

ادامه مطلب: چه فیلم های کمتر ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رفت

در منطقه یک صورت می‌گیرد بازسازی بازارچه سردار/ طراحی و احداث آمفی‌تئاتر روباز


 معاون فنی و عمرانی شهرداری کاشان با اشاره به بیش از 300 پروژه عمرانی فعال در شهر، پرو‌ژ‌های منطقه یک را یادآور شد و اظهار کرد: بازسازی بازارچه سردار یکی از پروژه‌های مهم منطقه یک محسوب می‌شود، اجرای سقف شامل شاتکریت بتن پشت بام ، شیب بندی و ختایی فرش آنها با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد ریال در دست اجراست.
بهروز گرانمایه افزود: تکمیل ساختمان کوشک کمال‌الملک با 360 متر زیربنا و محوطه‌سازی میدان کمال‌الملک با 10 هزار متر مربع هم‌اکنون با پیشرفت 95 درصدی روبروست. 
وی بیان کرد: عملیات بدنه‌سازی و کف‌سازی آب انبار دارکوب واقع در خیابان باباافضل نیز به تازگی آغاز شده است، همچنین در این پروژه سالن آمفی تئاتر روباز به مساحت 500 متر مربع و ظرفیت170 نفر طراحی واحداث می‌گردد.
به گفته وی مرمت و بازسازی خانه رضوی، ساماندهی محور مسجد آقابزرگ از دیگر فعالیت های عمرانی در 9ماه اخیر در منطقه یک محسوب می شود 
گرانمایه بازسازی منطقه ویژه فرهنگی تاریخی کاشان را به واسطه جذب گردشگر و تعدد تردد مسافران، مورد تاکید قرار داد و گفت:  مدیریت شهری با نگاه ویژه به منطقه یک سعی دارد علاوه بر جلب رضایت همشهریان کاشانی، افقی تازه به روی جذب گردشگر بگشاید.

روح بابا پنجعلی در پایتخت 6

این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد. این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد.

ادامه مطلب: روح بابا پنجعلی در پایتخت 6

برپایی دومین نمایشگاه مد و لباس ایرانی اسلامی در آران و بیدگل

دومین نمایشگاه مد و لباس ایرانی اسلامی با هدف ترویج فرهنگ پوشاک اسلامی با حضور معاون فرماندار – رؤسای ادارات و جمعی از هنرمندان طراحی لباس در سالن اجتماعات دانشگاه علمی کاربردی آران و بیدگل افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  شهرستان آران و بیدگل میثم نمکی گفت :  این نمایشگاه از آثار فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنر، طراحی پارچه، طراحی دوخت برپا شده با بیش از 50 نوع طرح و مد لباس ایرانی اسلامی تشکیل شده است . اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه علمی کاربردی ، با همکاری فرمانداری، شهرداری، فنی حرفه ای ، اتاق اصناف ، آموزشکده فنی و حرفه ای دختران فَدَککاشان ، سرای حجاب و آموزشگاه طراحان لباس مادر ،  در برپایی این نمایشگاه مشارکت دارند.

نمکی گفت: برای علاقه مندان به این هنر کارگاههای آموزشی به صورت رایگان در محل نمایشگاه با حضور اساتید برجسته در نظر گرفته شده است.

در این کارگاهها عناوینی چون آموزش الگوسازی دامن مجلسی/ آموزش الگوی مانتو / آموزش مانتو ساب تراکشن / آموزش مرصع دوزی / آموزش نقاشی روی پارچه / آموزش اُریگامی روی لباس / آموزش سرویس و نگهداری ماشین آلات دوخت/ آموزش روبان دوزی/ آموزش الگو و دوخت شلوار بدون پرو / پیش بینی شده است .

گفتنی است این نمایشگاه از 21تا 28 مرداد ماه دایر خواهد بود.علاقه مندان می توانند جهت بازدید از این نمایشگاه از ساعت 18 الی 21 در محل دانشگاه علمی کاربردی حضور پیدا کنند.

 

عوامل فیلم «لاتاری» در اکران شیراز

این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد. این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد.

ادامه مطلب: عوامل فیلم «لاتاری» در اکران شیراز

طراحی مد و لباس ایرانی اسلامی

طراحی مد و لباس ایرانی اسلامی

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ تند امیرمهدی ژوله به سیروان خسروی

این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد. این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد.

ادامه مطلب: پاسخ تند امیرمهدی ژوله به سیروان خسروی

موزه نساجی در این شهر است.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در  مجلس  با بیان این مطلب که  بهترین شاهکار دست بافته بشری  زری بافت است که رونق اقتصادی بسیاری دارد افزود: برای من جالب بود که یونیدو (سازمان صنعتی ملل متحد) زری بافت را  یکی از عوامل  رونق اقتصادی  می‌داند.ساداتی نژاد بیان داشت: در معرفی شهر ملی نساجی 10 کاندید وجود داشت که در این داوری سخت با توجه به این که کاشان نشان نساجی بیشتری بعد از استانهای اصفهان و مازندران داشت با قدرت تمام از کاشان دفاع کردیم و جایگاه کاشان را بعنوان شهر ملی نساجی حفظ کردیم و  اکنون باید با تلاش بیشتر این جایگاه را ارتقاء داده و به شهر جهانی نساجی تبدیل کنیم.وی اضافه کرد: کاشان از ظرفیت بالایی در خانه های تاریخی برخوردار است و با توجه به ویژگی جذب گردشگر می تواند در عرضه صنایع دستی فعالیت بیشتری داشته باشد و به این صورت در رشد اقتصادی رونق بگیرد.وی با بیان این مطلب که دومین همایش صنایع دستی روستایی در حوزه بوم گردی روستاها شهریور ماه در مشهد اردهال برگزار می شود افزود: با عرضه صنایع دستی روستایی نیز می توان به روستاها رشد و رونق اقتصادی بهتری بخشید و از مهاجرت آنها جلوگیری کرد.ساداتی نژاد با اشاره با اینکه برای  رسیدن کاشان به جایگاه بالاتر باید همه دستگاههای شهری با هم تلاش کنند به طور مثال مدیریت شهری با نصب المانهای بیشتر نساجی در میادین و معابر و اداره میراث فرهنگی و هنرمندان با عرضه المانهای کوچک  صنایع دستی به گردشگر این جایگاه را در کشور و جهان حفظ کنند و نیز جوانان با رو آوردن بیشتر به آموزش صنایع دستی در هر چه بیشتر و بهترعرضه کردن این نوع کالاها بکوشند.

 جاوری: دفاع نماینده شهرستان در مجلس ما را به امتیاز شهر ملی نساجی رساند/ برای رسیدن به شهر جهانی نساجی یکسال فرصت داریم.رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان گفت: میراث فرهنگی کاشان به تنهایی نخواهد توانست جایگاه شهر جهانی نساجی برسد چنانچه وجود و دفاع نماینده شهرستان در مجلس ما را به امتیاز شهر ملی نساجی رساند.محسن جاوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اینکه نساجی کاشان سبقه 6000  ساله را در سیلک نشان می دهد و وجود صد ها کارگاه نساجی و شغلهای متعدد این شهرستان را  استثنایی  می‌کند جایگاه شهر ملی نساجی قطعا زیبنده این قطعه از کشور خواهد بود.ریاست اداره میراث و فرهنگی کاشان  افزود: مبدأ  صنایعی  از جمله  نساجی و فلز  در سیلک کاشان بوده است   که  این خود بیانگر تعلق صنعت نساجی  از دیر باز به شهر کاشان   است. جاوری  پارامترهای انتخابی شهر ملی نساجی را دلایل متعدد دانست و گفت: آیتم هایی مانند و جود هنرمندان نشاندار اصالت یونسکو  ، وجود المانهای شهری،  وجود مکانهای اقامتی سنتی و هتل‌های مناسب گردشگری و همگانی مسئولین  در دفاع برای جایگاه شهر ملی  همه با هم  رقابت ما را در این داوری  متمایز ساخت.وی با بیان اینکه ما یکسال فرصت داریم تا به شهر جهانی نساجی ارتقاء یابیم بیان داشت: از همه دستگاهها انتظار می رود با ما همراه شده و در این فرصت ما را یاری کنند زیرا که  میراث فرهنگی کاشان به تنهایی نخواهد توانست به این جایگاه برسد چنانچه وجودو دفاع نماینده شهرستان در مجلس ما را به امتیاز شهر ملی نساجی رساند بار دیگر می خواهیم با تمامی قوا برای کسب نشان شهر نساجی جهان برویم.رئیس میراث فرهنگی کاشان گفت: سالیانه حدود 100 الی 150 نفر در کاشان آموزش  صنایع دستی  می‌بینند که حدود 99 درصد خانم هستند که   سال قبل به 52 نفر جمعا 512 میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی تعلق گرفت.وی اضافه کرد برای گرفتن نشان شهر جهانی نساجی باید دو درصد جمعیت شهر دارای مدرک صنایع دستی باشند که امیدواریم جوانان شهرستان در این زمینه کوشا شوند چنانچه وجود کاشان در جایگاه کنونی مستلزم زحمات مدیران و هنرمندان قبلی میراث بوده است.

 

عوامل فیلم «لاتاری» در اکران شیراز (3)

این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد. این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد.

ادامه مطلب: عوامل فیلم «لاتاری» در اکران شیراز (3)

نخستین جشنواره تأتر دونفره در شهرستان

نخستین جشنواره تأتر دونفره با موضوع دفاع مقدس و مدافعان حرم در سطح شهرستان برگزار می گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ، نخستین جشنواره تأتر دونفره با موضوع دفاع مقدس و مدافعان حرم برگزار می گردد. این جشنواره که توسط کانون بسیج هنرمندان شهرستان ، با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شورای شهر ، شهرداری، حوزه هنری و ناحیه مقاومت بسیج و انجمن نمایش شهرستان برگزار می گردد برآن است با دریافت آثار علاقمندان شهرستانی که به این کانون ارسال می گردد این جشنواره تأتر 2 نفره را در تاریخ 15 شهریورماه برگزار نمایند .

مهلت ارسال آثار : 15 مرداد ماه

اختتامیه : 16 شهریور ماه

 

عوامل فیلم «لاتاری» در اکران شیراز (4)

این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد. این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد.

ادامه مطلب: عوامل فیلم «لاتاری» در اکران شیراز (4)