بررسی اختصاص اعتبار برای پیشگیری و درمان بیماری سالک برای دانشگاه علوم پزشکی کاشان

رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر کاشان گفت: اختصاص اعتباراتی برای پیشگیری و درمان بیماری سالک از استانداری اصفهان به دانشگاه علوم پزشکی کاشان در حال بررسی است.
 
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر کاشان، دکتر علیرضا مفرح، رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر کاشان در هفتاد و دومین جلسه رسمی این شورا مورخ (24/9/97) گفت: پس از ارسال نامه فرماندار کاشان به پیوست نامه دکتر مروجی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان برای بحث بیماری سالک، و مباحث آموزشی و اقدامات لازم در این زمینه، دکتر رضایی استاندار اصفهان پنج شنبه گذشته با دعوت از روسای دانشگاه های علوم پزشکی جلسه ای را برگزار نمود.
 
وی با اشاره به حضور دکتر مروجی در ارتباط با بیماری سالک از دانشگاه علوم پزشکی کاشان در این جلسه افزود: این نشست نتایج خوبی داشته و قرار شده است در ارتباط با بحث اعتبارات مربوط به لانه کوبی و سم پاشی و تاحدودی اقدامات مداخله درمان ،بودجه هایی را برای دانشگاه علوم پزشکی کاشان اختصاص دهند که نتایج آن اعلام خواهدشد.
 
به گفته وی، مقرر است مکاتبه ای نیز با فرمانداری آران و بیدگل انجام شود تا نسبت به برگزاری نشستی مشترک بین شورای سلامت دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل در ارتباط با موضوعات فی مابین در ارتباط با موضوعات مبتلابه بهداشتی این دوشهرستان از جمله بحث کشتارگاه و چاله زباله برگزارشود که در حال پیگیری آن هستیم.
 
رئیس شورای اسلامی شهر نیز دریافت نتایج بررسی این مسائل و اقدامات آن را به صورت مکتوب خواستارشد و گفت: پپیگیری این مسائل که با موضوع سلامتی مردم و موضوعات پیشگیرانه هزینه های کلان درمان درگیر است بسیار مهم و ضروری است.

انجام عمل جراحی هپاتیکوژژونستومی رو –ان –وای به روش لاپاروسکوپی

برای اولین بار در منطقه شمال اصفهان:

انجام عمل جراحی هپاتیکوژژونستومی رو ان وای به روش لاپاروسکوپی

برای اولین بار در مجتمع بیمارستانی شهیـد دکتــر بهشتی کاشـان عمـل جـراحی هپاتیکــوژژونستــومی رو –ان –وای به روش لاپاروسکوپی انجام شد.به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه، دکتر محمد عیـــدی فلوشیپ لاپاروسکوپی و متخصص جراحی های آندوسکوپیک در این باره گفت: خانمی 25 ساله با حملات مکرر تب و ایکتروکلانژیت (زرد شدن پوست) مراجعه نموده که بعد از بررسی های درمانی و انجام آزمایشات لازم، تشخیص کیست کلدوک داده شد.وی، با اشاره به انجام عمل جراحی فوق به روش لاپراسکوپی ادامه داد:  بعد از تعبیه 5 عدد پورت، کیست مزبور تا ناف کبد برداشته شد و سپس به کمک روده باریک مسیر جدیدی به ناف کبد برای تخلیه صفرا ایجاد شد.دکتر عیدی تصریح کرد: بیماری فوق از نوع نادرترین بیماری هاست که تقریبا در هر صد هزار نفر برای یک مورد اتفاق می افتد و در خانم ها شایع تر است.دکتر عیدی، با اشاره به انجام این عمل جراحی به صورت بسیار نادر، گفت: این عمل برای دومین بار در کشور و اولین بار در کاشان انجام شد.وی ضمن تقدیر و تشکر از کارکنان و پزشکان مجرب اتاق عمل بیمارستان شهید بهشتی افزود: خوشبختانه بیماری که تحت عمل جراحی قرار گرفته در حال حاضر در بخش بستری  و حال عمومی وی مساعد می باشد.

 

برای اولین بار در کاشان: عمل جراحی لوبکتومی لوب میانی ریه به روش توراکوسکوپی انجام شد

برای اولین بار، عمل جراحی لوبکتومی لوب میانی ریه به روش توراکوسکوپی توسط دکتر عیدی فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی در مجتمع بیمارستانی شهید بهشتی کاشان انجام شد.

به گزارش وب دا، به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل دانشگاه علوم پزشکی کاشان، این عمل جراحی بر روی آقای 48 ساله کاشانی با سابقه کیست هیداتیدکبدی انجام شده است.

دکتر عیدی فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی، ضمن موفقیت آمیز بودن این عمل جراحی گفت: در این عمل جراحی بدون برش باز، گاز co2 داخل قفسه صدری زده می شود و بعد از گذاشتن پورت های 5 و10میلی متری لوب میانی ریه آزاد و لوبکتومی انجام می شود.

وی افزود: حداقل برش جراحی و کمترین دستکاری محل عمل جراحی که نهایتا منجر به راه اندازی و بهبودی سریع تر بیمار می گردد، از مهم ترین مزایای این عمل می باشد.

 

موافقت قطعی با تاسیس مرکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه در بیماری های متابولیک در دانشگاه

رئیس دانشگاه، از موافقت قطعی با تاسیس مرکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه در بیماری های متابولیک در دانشگاه خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه، دکتر ابراهیم کوچکی گفت: به استناد رأی صادره در دویست و شصت و هشتمین جلسه شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی مورخ 28/5/97 با تاسیس مرکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه در بیماری های متابولیک در دانشگاه موافقت قطعی به عمل آمد.

 

استقبال دامداران و پرورش دهندگان طیور شهرستان از اعتبارات صندوق توسعه ملی:

به گزارش روابط عمومی ، مهندس مجید احمدی مقدم رئیس اداره بهبود تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کاشان گفت : از اردیبهشت ماه سال جاری تا کنون تعداد 38 طرح صنعتی پرور ش دام و طیور شهرستان به منظور تامین سرمایه در گردش جهت استفاده  از تسهیلات صندوق توسعه ملی تکمیل پرونده نموده اند

. احمدی مقدم افزود : ارزش ریالی این تسهیلات به مبلغ 96097 میلیون ریال می باشد که می تواند نقش موثری در فعال سازی  واحد های پرورش دام و طیور شهرستان ایفا کند .

 

پیام تبریک رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان به مناسبت روز پزشک و داروساز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان، در پیامی روز پزشک و دارو ساز را به جامعه پزشكي، اساتيد، اعضاي هيات علمي، پزشكان و داروسازان شاغل در دانشگاه تبریک گفت. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه، متن پیام دکتر ابراهیم کوچکی به شرح ذیل است:

یکم شهریور ماه، زاد روز دانشمند بزرگ و طبيب برجسته و نامدار ايراني، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا به عنوان روز پزشک و پنجم شهریور به مناسبت میلاد محمد زکریای رازی پزشک، فیلسوف و شیمی دان ایرانی به عنوان روز داروساز نامگذاری شده است.پزشکان ضامن سلامت جامعه بوده و به عنوان تامین کنندگان امنیت روحی بیماران، فرشتگان نجاتی هستند که درد جسم را با روح بلندشان در سایه لطف الهی التیام می بخشند و آسایش و آرامش خاطر خود را در راه تأمین سلامت بیماران هزینه می‌نمایند و به هنگام هجوم دشمنان به سرزمین مقدس اسلامی ایران سینه خود را سپر بلا نموده و با سلاح دانش و مهارت به مبارزه با ستمگران متجاوز پرداختند.در تکمیل زنجیره ارزشمند درمان برای یک بیمار دردمند، بدون شک، داروساز یکی از اصلی ترین حلقه های به هم تنیده شده و موثر مورد نیاز در این مسیر مقدس است که در تلاش براي شفای بیمار نقشی بی مانند دارد.ضرورت دارو و داروسازی و نقش آن درتامین سلامت بیماران اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد و در شرایط کنونی این عزیزان با عزم مثال زدنی در خودکفایی تولیدات دارویی در زمینه توسعه و پیشرفت کشور گام هایی بلند برداشتند.اینجانب روز پزشک و داروساز را به جامعه پزشکی و داروسازی کشور به ویژه همکاران شاغل در دانشگاه تبریک عرض می نمایم و امیدوارم  این عزیزان در سایه ایزد منان، همواره هدف عالی شفابخشی را که فطرت آشنای تمامی انسان هاست، سرلوحه تلاش بی وقفه خود قرار دهند.

 

بیش از 70 هزار نفر از پورتال قلب سالم کاشان بازدید کردند

معاون بهداشتی دانشگاه گفت: در سه ماهه نخست سال جاری، بیش از 70 هزار نفر از پورتال قلب سالم کاشان بازدید کردند.

به گزارش وب دا، دکتر سید علیرضا مروجی در گفتگو با خبرنگاران، آشنایی مردم با بیماری های قلبی عروقی و راه های پیشگیری آن را هدف اصلی راه اندازی این پورتال برشمرد.

وی در ادامه، بیماری های قلبی عروقی را به عنوان اولین علت مرگ و میر و معلولیت در سطح جهان و عامل یک سوم کل مرگ و میرها در جهان عنوان کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه، عوامل خطر در بیماری های قلب و عروق را در دو گروه برشمرد و اظهار داشت: این عوامل شامل عواملی که قابل تغییر نیستند مانند سن، جنس، وراثت و عواملی که با تغییر شیوه زندگی و یا درمان داروئی مانند تغذیه نامناسب، مصرف دخانیات، کم تحرکی و مصرف دخانیات تغییر می کند.

 وی، عوامل قابل تغییر را ریشه در الگوی نامناسب زندگی دانست و ادامه داد: با اصلاح شیوه های زندگی و تغییر رفتارهای پرخطر می توان از شیوع این بیماری به میزان 80 درصد کاهش داد.

 دکتر مروجی یادآورشد: آموزش در این راستا نقش  عمده ای را ایفا می کند و بر این اساس، پورتال قلب سالم به آدرس http://heart.kaums.ac.ir برای اولین بار در ایران با هدف آموزش و پیشگیری از بیماری های قلب و عروق توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان راه اندازی شده است.

وی گفت: این پورتال امکان دسترسی همه افراد جامعه در هر گروه سنی و با هر شرایط اقتصادی –اجتماعی را به مطالب آموزشی مفید و مؤثر فراهم می سازد و در طراحی این پورتال سعی شده است تا حد امکان از رسانه های آموزشی متنوع مثل فیلم، کتاب، عکس، اسلاید و ... استفاده شود.

معاون بهداشتی دانشگاه، امکان برقراری ارتباط با اعضاء هیات علمی و پرسش و پاسخ در مورد موضوعات مرتبط را از دیگر امکانات پورتال قلب سالم کاشان برشمرد.

 وی تصریح کرد: این پورتال سعی دارد تازه ترین اخبار و مقالات علمی در زمینه بیماری های قلبی –عروقی را به کاربران خود ارائه نماید.

 

بیش از 1700 عمل موفق جراحی قلب باز در کاشان انجام شده است

سرپرست مجتمع بیمارستان شهید بهشتی کاشان گفت: 1740 عمل جراحی قلب باز از بدو تاسیس مرکز جراحی قلب باز تاکنون در این بیمارستان انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه، دکتر محمدرضا فاضل افزود: این مرکز علاوه بر خدمات دهی به بیماران قلبی شامل بیماری های کرونر، مادر زادی و دریچه ای منطقه کاشان، بیماران قلبی از سایر استان ها و شهرستان های همجوار را نیز پذیرش می نماید.

وی، با بیان اینکه بخش جراحی قلب باز این بیمارستان در سال 1389 با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی وقت و همچنین دکتر محمدصادق پورعباسی فوق تخصص جراحی قلب باز افتتاح و در تیرماه 1390 رسماَ فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: این بخش یکی از پیشرفته ترین مراکز جراحی قلب کشور با امکانات آی سی یو پیشرفته و مجهز به اتاق های وی آی پی و با کادری مجرب می باشد.

دکتر فاضل، میزان هزینه اعمال جراحی قلب را در این بیمارستان براساس تعرفه دولتی بیان و تاکید کرد: با اجرای طرح ملی تحول نظام سلامت در کشور بیماران بستری فقط 10 درصد از هزینه های درمان خود را پرداخت می کنند.

وی در پایان، از تمامی پزشکان، پرستاران و پرسنل اتاق عمل قلب و آی سی یو قلب بیمارستان که نهایت تلاش خود را در جهت بهبود و سلامت بیماران انجام می دهند، تشکر کرد.

 

مراكز دندانپزشكي و دندانسازي بدون مجوز در كاشان پلمپ شد

 

سرپرست دفتر حقوقي دانشگاه علوم پزشكي كاشان، از پلمپ مراكز دندانپزشكي و دندانسازي بدون مجوز در اين شهرستان واقع در محدوده شهرك خاتم الانبياء( مسكن مهر) خبر داد.

به گزارش وب دا، رضا كردي در گفت و گو با خبرنگاران، به فعاليت غيرقانوني اين واحدها اشاره كرد و گفت: اين مراكز از سوي افراد فاقد صلاحيت در امور درماني و دندانپزشكي اداره مي شد كه با حكم قضايي پلمپ و از فعاليت آنها جلوگيري به عمل آمد. وي، با اشاره به فعاليت افراد مذكور بدون مجوز رسمي و قانوني در شرايط كاملاً غير بهداشتي در كليه امور مرتبط با دندانپزشكي و دندانسازي افزود: براساس گزارش هاي مردمي و با استناد به گزارشات واحدهاي نظارت بر فعاليت هاي مراكز دندانپزشكي و درماني معاونت درمان اين دانشگاه، اين مراكز با دستور مرجع قضايي توسط اين دفتر و با همكاري نيروي انتظامي و معاونت درمان دانشگاه پلمپ، وسايل غيرمجاز توقيف و متصديان اين  مراكز به مراجع قضايي معرفي شدند.

وی تصریح کرد: حفظ سلامت و امنيت عموم هموطنان جزء وظايف ذاتي دانشگاه علوم پزشكي بوده و در اين قبيل موارد با متخلفين برخورد می گردد.سرپرست دفتر حقوقي دانشگاه، با بيان اينكه در حال حاضر پرونده مراكز مذكور در مراجع قضايي در حال بررسي است، تصريح كرد: اشخاصي كه به هر نحوي از فعاليت هاي غيرقانوني اين واحدها  دچار زيان هاي مادي و جسمي شده اند، مي توانند با مراجعه به دادسراي شهرستان و يا دفتر حقوقي دانشگاه علوم پزشكي كاشان شكايت خود از اين  مراكز را ثبت و اعلام كنند.

 

موفقیت دانشجویان دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در کنگره بین المللی ایمپلنت های دندانی

 

سرپرست دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، از موفقیت دانشجویان این دانشکده در کنگره بین المللی ایمپلنت های دندانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه، دکتر مهدی دباغ گفت: در رقابت دانشجویی با موضوع ایمپلنت های دندانی  دانشجویان رشته دندانپزشکی این دانشکده شامل نگار یزدانی در بخش ارائه سخنرانی مقام دوم، نگار یزدانی و نگین نکویی مهر در مسابقه علمی تیم دونفره مقام اول، فاطمه صانعیان و نرگس الماسی در بخش عملی مقام اول و عاطفه علیزاده و سها اسلمی در بخش عملی مقام دوم  این موفقیت ها را به دست آوردند.

گفتنی است: چهارمین همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در مردادماه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

بیمار مرگ مغزی کاشانی با اهداء اعضاء خود به چند بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشید

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: بیمار مرگ مغزی کاشانی با اهداء اعضاء خود به چند بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشید. 

دکتر محمد حاجی جعفری گفت: زنده یاد مرحومه لیلا علیزاده ساروانی 23 ساله در اثر عارضه قلبی ریوی در مجتمع بیمارستانی شهید بهشتی کاشان بستری شد.

وی افزود: علی رغم انجام اقدامات درمانی توسط تیم پزشکی، ایشان دچار مرگ مغزی گردید که با رضایت و فداکاری خانواده ایشان و با تلاش و پیگیری پرسنل و پزشکان این بیمارستان جهت اهدا به بیماران نیازمند به تهران اعزام گردید. 

معاون درمان دانشگاه تصریح کرد: مرحومه لیلا علیزاده ساروانی با اهدا کبد و کلیه های خود به بیماران نیازمند پیوند، جان دوباره بخشید و با اهدا نسوج چندین بیمار را از رنج معلولیت نجات داد.

وی، ضمن قدردانی و آرزوی صبر و بردباری برای خانواده آن مرحومه برای آن عزیز  علو درجات را از درگاه ایزد منان مسئلت نمود.

گفتنی است داوطلبان اهداء عضو می توانند با مراجعه به معاونت درمان علوم پزشکی کاشان و یا پورتال WWW.ehda.ir  نسبت به تکمیل فرم ودریافت کارت اهداء اقدام نمایند.

بیش از 1/5 میلیون فرد مبتلا به هپاتیت B و C در دنیا وجود دارد

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان از ابتلای بیش از یک میلیون و پانصد  هزار نفر  به بیماری هپاتیت در دنیا خبر داد.به گزارش خبرنگار ما ازکاشان-بصیرتی سید علیرضا مروجی  روز یکشنبه همزمان با روز جهانی هپاتیت  در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  در دنیا بیش از  یک میلیون و پانصد هزار نفر مبتلا  به بیماری هپاتیت هستند که   هر سال  بیش از یک میلیون به این آمار اضافه می شود.معاون بهداشتی دانشگاه کاشان  افزود: 28 کشور در دنیا کمیته ملی حذف هپاتیت تشکیل دادند  که یکی از آنها  ایران است.

وی با  بیان این مطلب که حذف هپاتیت نگاه جامع سلامت نگری کشورها را در بر میگیرد  بیان کرد: بیشترین علل شیوع  بیماری هپاتیت ویروسها هستند که برای حذف این بیماری واکسن، آموزش  و  شناخت و درمان در چشم انداز برنامه  کشورها گنجانده شده است.وی اضافه کرد: هپاتیت 5 نوع ویروس دارد که شایع ترین   آن ویروس B  و C  است     و از راههای تماس جنسی و  خون   منتشر می شود و  بیشترین آمار  را  هپاتیت .B  به خود اختصاص داده است.مروجی با اشاره  به این که در  بهترین حالت از هر 10  نفر در دنیا یک نفر از مبتلا بودن خود با خبر است  گفت:. فردی که راههای انتقال را  بداند   در صورت  مشکوک بودن   می تواند به  مراکز  مشاور بیماریهای  رفتاری         مراجعه و مشاوره و آزمایش بشود.وی   تصریح کرد در سه سال  اخیر مرگ ناشی از هپاتیت  به دلیل پیشرفتهای پزشکی  کاهش یافته است   که پیشگیری های پزشکی و واکسناسیون  علل این کاهش  است.معاونت  حوزه بهداشت دانشگاه چشم انداز دنیا را  تا سال 1410   تشخیص و درمان  90  درصدی این بیماری عنوان کرد و  افزود:  آموزش   پیشرفته (Shep )  برای  این بیماری در افراد معتاد  ، خانمها ی رفتار پر خطر ، مادران باردار و زندانیان   و کودکان کار و خیابانی  الزامی   است.وی تصریح کرد  : 500   هزار نفر افراد مستمر اهدا کننده خون   در کشور نیز  واکسینه خواهند شد .

مروجی  افراد مبتلا به  هپاتیت B در کاشان را تا امروز 76 نفر  و مبتلایان به هپاتیت  C را 20 نفر اعلام کرد  .

وی افزود: از امسال  سالانه بیش از 50هزار  نفر آموزش  را در کاشان  خواهیم داشت  که با هدف گسترش و تقویت واکسناسیون - اطلاع رسانی برای تشخیص فرد و حمایت از درمان بیمار صورت خواهد

خبرنگار: فاطمه بصیرتی

 

 

مواد غذایی که باعث کاهش سرطان میشود

این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد. این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد.این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد. این مطلب تنها برای آزمایش پوسته‌ به نگارش در آمده و هیچ گونه ارزش دیگری ندارد. از آنجا که این مطلب برای آزمایش است پس بهتر است کمی طول و دراز هم باشد تا بتواند حق مطلب را نیز ادا کند خب طول و دراز هم شد.