تخریب بناهای تاریخی در سکوت و مجوز مسولین غیرکارشناسی

مجموعه تاریخی مسجد جامع-آب انبار-حسینیه-حمام و چهار سوق روستای محمداباد مرکزی از توابع شهرستان آران و بیدگل در سایه بی توجهی مسولین ارشد شهرستان و سکوت خبری توسط هیات امنا مسجد و دهیار (2 سال نمونه) روستا تخریب گردیده و هیچکس پاسخگو نمی باشد. شایان ذکر است که مسجد جامع این روستا تنها بنای مربوط به زمان ایلخانیان در منطقه کاشان و آران و بیدگل است و ثبت ملی نیز شده است ولی مورد بی مهری قرار گرفته است.

این مجموعه که در اطراف آن خانه های قدیمی نیز وجود داشته است در حال حاضر هیچ اثری از خانه ها و حمام و حسینیه وجود ندارد و همگی تخریب و تبدیل به خیابان گشته است. متاسفانه بیشتر این تخریب ها از زمانی آغاز شده است که اران و بیدگل بعنوان شهرستان مستقل اعلام گردیده است و ظاهرا تا کنون اداره میراث ان یک مدیر کارشناس در حوزه میراث نداشته است.

و متاسفانه هیئت امنا مسجد و دهیار به بهانه آزادسازی فضای اطراف مسجد اقدام به تخریب نموده اند در حال حاضر از این مجموعه تاریخی فرهنگی تنها مسجد با قدمت بیش از 700 سال که البته نمای بیرونی آن دستخوش تغییرات شده و 2 ستون از ستون های قدیمی تخریب و ستون آهنی جای گزین شده و آب انبار آن می باشد که متاسفانه جدیدا تخریب و تغییرات غیرکارشناسانه در آن بوجود امده است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید